Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Zapraszamy na zajęcia sportowe PIASTA
2023-01-18


Był to piękny, wyjątkowy i poruszający Koncert Kolęd i Pastorałek
2023-01-03

Wieczorną porą w Nowy Rok, w kościele parafialnym w Czchowie odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek dedykowany Wojtusiowi Kiełbasie, mieszkańcowi Biskupic Melsztyńskich.


Kółko szachowe
2022-09-09

Kochani!
Od 20 września 2022 rozpoczynamy zajęcia szachowe w ramach kółka szachowego działającego przy MOKSiR w Czchowie. W tym roku patronat nad kółkiem obejmuje Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej, które finansuje instruktora.


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Promocja

                  

Piękno gminy Czchów w cyklu wirtualnych 

Obecna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju wymaga od nas, abyśmy pozostawali w domu. Wiele osób, zwłaszcza "Odkrywców", już z ogromną niecierpliwością oczekuje czasu, kiedy znów będzie można wyjść i poznawać kolejene, nowe, piękne miejsca.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom rozpoczynamy cykl zdalnych wędrówek po ziemi czchowskiej.

Czas wiosenny, to najpiękniejsza pora roku, kiedy cała przyroda budzi się do życia z zimowego snu. Piękne słoneczne dni zachęcają do wędrówek i poznawania nowych miejsc. Jednak w obecnym czasie jest to niemożliwe, dlatego zapraszamy do wirtualnego odkrycia ziemi czchowskiej, mając nadzieję, że wkrótce (po ustaniu epidemii) osobiście Państwo nas odwiedzą :-)

 

1) Poznaj Wzgórze Zamkowe w Czchowie!!!
 
Piękna pogoda, co raz wyższa temperatura powietrza, sprawiają, że chce się wyjść, jednak my wciąż zostajemy w domu, dla swojego bezpieczeństwa. Dlatego zapraszamy Was, drodzy Podróżnicy, do wędrówki po wyjątkowym miejscu, jakim jest Wzgórze Zamkowe w Czchowie. Archeolodzy odnaleźli tutaj ciekawy asortyment z czasów ataku Tatarów na ziemie czchowskie, ale jakie historie kryje w sobe zamek, poznacie Państwo już za chwilę, wędrując wirtualnie z naszym przewodnikiem :-)

 

Czchowski zamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Był jednym z najstarszych zamków królewskich, strzegących traktu handlowego, prowadzącego na Węgry (https://e-gory.pl/felietony/dawno-temu-w-gorach/trakty-handlowe-w-karpatach/), przy którym istniała komora celna. Z roku 1356 pochodzi pierwsza informacja o jego zarządcy - był to burgrabia Irmam, syn Żegoty.

Zamek był także siedzibą sądu ziemskiego powiatu czchowskiego. Pierwotnie na wzgórzu znajdowała się romańska wieża, pełniąca rolę strażnicy. W XIV wieku, wykorzystując istniejącą wieżę, dobudowano kamienne mury i budynek mieszkalny, tworząc niewielki zamek.

 

 

 

W zamku przebywali m. in. królowa Elżbieta Węgierska (żona Ludwika Węgierskiego, siostra Kazimierza Wielkiego), bywał tutaj kilkakrotnie Władysław Jagiełło (również w 1410 roku, tuż przed wyprawąpod Grunwald). Zamek przez kilkaset lat należał do króla, a zarządzany był przez tzw. Tenutariuszy (https://sjp.pl/tenutariusz), Niestety brak kontroli ze strony króla i zachłaność zarządców doprowadziły zamek do stopniowego upadku. Ostatnia próba podniesienia znaczenia zamku z ruin miała miejsce w XVIII wieku, jednak zarządzenie Stanisława Augusta Poniatowskiego odnośnie remontu zamku nie zostało wykonane.

Zdjęcie obrazu, wykonanego przez Patrycję Janicką-Raciborską dla MOKSiR w Czchowie

 

 

 

Przez lata ruiny kojarzone były, jako romantyczny pomnik przeszłości. W 1993 roku rozpoczęto prace konserwatorskie, mające na celu odsłonięcie i zabezpieczenie ruin, a w 2000 roku obiekt oddano do zwiedzania. Dzisiaj
na szczycie baszty mieści się punkt widokowy oraz wystawa archeologiczna
wraz z makietą zamku.

Zdjęcie: Internet

 

 

 

 

 

W 2018 roku przeprowadzono kolejne pracy
na Wzgórzu Zamkowym. Dobudowano kolejne elementy zamku, m. in. wykonano pomost drewniany nad doliną, zrekonstruowano basztę bramną, dobudowano piwnice pod budynkiem mieszkalnym, nadbudowano istniejące mury. Dodatkowo w trakcie tych prac utworzono Szlak Militarno-Historyczny, na którym ustawione są eksponaty z kilku okresów historycznych od średniowiecza do XX wieku. Warte obejrzenia są: onager, treubusz, pluteja, kusza wałowa, taran, moźdżierz regimentowy, armata obleżnicza na lawecie, CKMy na stanowiskach, kuchnia polowa, armata dywizyjna D-44 85mm.


Oficjalne otwarcie wzgórza po rekonstrukcji otwarto przez władze Samorządowe podczas XXI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wówczas do Czchowa licznie przybyli turyści z najdalszych zakątków Polski.
O wydarzeniu, można przeczytać na https://dnidziedzictwa.pl/dni-dziedzictwa-2019-z-dreszczykiem/

Zdjęcia: Stanisław Kusiak

 

 

 

 

Warto tutaj też wspomnieć o nieodłącznym elemencie wzgórza, jakim
jest Miejski Park Zieleni i Wypoczynku GRODZISKO, w którym rodziny miło spędzają czas: dzieci na placu zabaw, a nieco starsi i dorośli w altanch z grillem, albo grając w piłkę plażową lub ćwicząc na urządzenia siłowni plenerowej.

Zdjęcie: Joanna Dębiec

 

 

 

 

Ciekawostka:

Znalezione, podczas prac wykopaliskowych, groty strzał tatarskich nasuwają przypuszczenie, że Wzgórze Zamkowe w Czchowie było miejsce ataku Tatarów. Archeolodzy nie są pewni, kiedy mogło to nastąpić.

Warto wspomnieć, że pierwszy najazd Tatarów na Polskę miał miejsce w 1241 roku. Tatarzy wówczas podążąli przez: Lublin, Sandomierz, Chmielnik, Kraków, idąc dalej w kierunku Śląska, gdzie doszło do bitwy pod Legnicą, w której zginął książę Henryk Pobożny.

Drugi najazd Tatarów na Polskę miał miejsce w latach 1259-1260, kiedy to nasz kraj został bardziej wyniszczony przez najeźdzcę. Tatarzy zdobyli w tych latach Sandomierz i dotarli pod Kraków, zapędzając się do granic księstwa opolskiego, jednak ostatecznie zawrócili. I być może właśnie wtedy zaatakowali Czchów, jednak istnieje jeszcze możliwość, że odbywało się to podczas trzeciego ataku w 1280 lub 1287 roku.

Odkrycie tatarskich grot strzał na wzgórzu sugeruje, że wieża obronna istniała już w drugiej połowie XIII wieku.


                                                                                                                                                     Paulina Kumorek-Wiatr


2) Poznaj Kościół pw. Narodzenia NMP w Czchowie
 
Dzisiaj proponujemy Wam, drodzy Państwo niesamowitą podróż w sakralne miejsce, jakim jest nasza wyjątkowa świątynia parafialna w Czchowie.


Pierwszą czchowską świątynie wzniesiono w pierwszej połowie XII wieku i należała do Benedyktynów tynieckich. Ówczesny kościół w całości murowany, zbudowano w stylu romańskim, a jego fundatorem był pawdopodobnie Kazimierz Sprawiedliwy. Do dziś pozostały nieliczne relikty, m. in. dwie rzeźby kamienne, w tym lew romański, znajdujący się obecnie u stóp figury św. Floriana w rynku czchowskim.


 

Do budowy obecnej świątyni wykorzystano kamienie z dawnego kościoła romańskiego, budując z nich, m. in. gotyckie podpory. Jest to kościół orientowany, tzn. usytuowany na wschód. Wzniesiony został na planie podłużnym, z szeroką, prostokątną nawą i węższym prezbiterium.

Zdjęcie: Anna Kornaś

 

 

 

 

W prezbiterium znajdują się: gotyckie malowidła ścienne z XIV wieku, sklepienie krzyżowo-żebrowe wraz ze wspornikami sklepiennymi w kształcie maszkaronów.
Dwa z nich maja ludzkie twarze, które wyrażają różnego rodzaju grymasy. Przed ołtarzem stoi gotycka chrzcielnica z 1506r., w kształcie kielicha, z drewnianą późniejszą przykrywą.

Zdjęcie: Joanna Dębiec

 

 

 

 

 

 

 

Na granicy prezbiterium i nawy umieszczone są dwa renesansowe nagrobki.
Po lewej stronie znajduje się nagrobek Kaspra Wielogłowskiego, wykonany z czerwonego marmuru i piaskowca. Powyżej nagrobka umieszczono
marmurową tablicę z napisem w języku staropolskim. Tekst uchodzi za najstarszy znany wiersz nagrobny w języku polskim. Pomnik wykonał prawdopodobnie w drugiej połowie XVI wieku słynny mediolański rzeźbiarz Hieronim Canavesi. Drugi pomnik nagrobny Magdaleny z Koczmerowskich Wielogłowskiej wykonany został w całości z piaskowca. Datowany jest na XVI wiek. Wielogłowscy herbu Stary Koń byli dziedzicami Jurkowa oraz części Drużkowa i przeznaczali znaczne sumy pieniężne na kościół.

Zdjęcie: Joanna Dębiec



 

W nawie umieszczona jest barokowa ambona z XVIII wieku i dwa boczne
ołtarze z XX wieku, wykonane w stylu tyrolskim. W jednym (z lewej strony) jest rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w drugim (z prawej strony) rzeźba Matki Boskiej Bolesnej Pieta, wykonana przez anonimowego artystę w XV wieku.

Zdjęcie: Joanna Dębiec


 

 

 

 

 

W XVIII wieku bryłę kościelną rozbudowano o kaplice boczne. Do czasów współczesnych zachowała się kaplica od strony północnej, pw. św. Józefa, która ma wyraźny styl barokowy i nakryta jest kopułą. Znajduje się tutaj obraz Madonny z Dzieciątkiem, datowany na XVII wiek i wzorowany na ikonie Matki Boskiej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Kaplica boczna, południowa dziś nie istnieje, ale jest po niej ślad w postaci zamurowanej arkady.

 

W kruchcie kościoła znajduje się sklepienie krzyżowe ze zwornikiem, na którym jest pieczęć w formie kościoła z wieżyczką. Przy ścianie znajduje się kropielnica z XVI wieku, a na ścianie Krucyfiks z XVII wieku.

Do kościoła prowadzą wejścia, otoczone gotyckimi portalami. Od strony południowej kościoła (na zewnątrz) są drzwi, wiodące do bocznej kaplicy, pochodzące prawdopodobnie z czchowskiego zamku. Wykonane są z żelaznej, kutej blachy, jednoskrzydłowe, podzielone na kwadratowe pola za pomocą listew przybitych gwoździami o rozetowych główkach. Dodatkowo we wschodnią ścianę prezbiterium (na zewnątrz) wmurowano fragmenty gzymsu romańskiego.

 

Kościół w Czchowie jest najstarszym i najlepiej zachowanym zabytkiem architektury sakralnej. Jego walory historyczne i artystyczne podnosi zachowana do dziś gotycka polichromia ścienna (freski), należąca do nastarszych i najcenniejszych zabytków dawnego malarstwa w Polsce.

Zdjęcie: Anna Kornaś

 

Ciekawostka:

Najstarsza dekoracja ścienna (freski) w tej świątyni pochodzi z XIV wieku i powstawała dwuetapowo. Fundatorem był rycerz Andrzej z Czchowa. Malowidła należą do niewielkiej grupy zachowanych w Małopolsce XIV-wiecznych dekoracji malarskich związanych z architekturą sakralną.

Freski przedstawiają wątki odzwierciedlające wydarzenia religijno-polityczne o znaczeniu ogólnoeuropejskim.

Zdjęcie: Joanna Dębiec

 

                                                                                                                                               Paulina Kumorek-Wiatr

3) Poznaj miasteczko Czchów z historycznym rynkiem!
 
Warto przeczytać o wiekowej tradycji miasta, które było pod szczególną opieką królów Polski.....

Rynek w Czchowie został wytyczony w połowie XIV wieku, zgodnie z założeniami, stosowanymi przy lokacjach miast na prawie niemieckim.
Z narożników rynku wychodzą ulice, a przy południowo-wschodnim narożniku znajduje się kościół.

W średniowieczu przez rynek przechodził Trakt Węgierski, gdzie odbywały się jarmarki i inne ważne wydarzenia. Według podań to tutaj miano ściąć księcia wołoskiego - Eliasza.

 

 

 

 

 

W XVIII wieku na rynku stanął pomnik św. Jana Nepomucena. Pomniki tego świętego stawiano głównie w miejscach zagrożonych powodzią. Ludność szukała również jego wstawiennictwa podczas suszy i ten powód na postawienie pomnika w tym miejscu wydaje się mieć słuszność, ponieważ w Czchowie od wieków brakowało wody.

 

 

 

W zachodniej części rynku umieszczono pomnik św. Floriana, który został ufundowany przez mieszkańców, aby chronić miasto przed ogniem i klęskami. Interesującą zagadką jest, dlaczego pod stopami św. Floriana leży lew.
Nie jest to zwykły lew, lecz rzeźba kamienna, pochodząca z romańskiego kościółka, który stał (w XII wieku) w miejscu obecnego kościoła parafialnego.

 

 

 


 

 

Domy z podcieniamyi to kolejny charakterystyczny fragment zabytkowego rynku czchowskiego. Z około 20 domów z oryginalnej zabudowy
pozostało do dnia dzisiejszego tylko sześć, znajdujących się w północnej pierzei, które odbudowano po wielkim pożarze w 1947 roku.

 

 

 

 


 

Pośrodku rynku znajduje się fontanna św. Kingi, tuż obok pomnika przyrody - dęba o imieniu Kazimierz (nazwany na cześć króla Kazimierza Wielkiego).
Skąd się wzięła św. Kinga w Czchowie, a to za sprawą jej prawdopodobnego pobytu w Czchowie. Miejsce fontanny niegdyś zajmował Ratusz, który stał do końca XVIII wieku i był siedzibą zarządzających miastem. Obecny Magistrat znajduje się na szczycie rynku, gdzie góruje nad miasteczkiem.

 

 

 

Zdjęcia: archiwum MOKSiR w Czchowie

 

Fakty historyczne miasta Czchowa:

W 1333 roku miastem rządził wójt, a obywatele miasta nazywali się "cives". W 1355 roku za panowania króla Kazimierza Wielkiego zniesiono z Czchowa obowiązujące prawo średzkie (https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Prawo_średzkie) i nadano prawo magdeburskie (https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Prawo_magdeburskie).


Z końcem XIV wieku Czchów był STOLICĄ POWIATU oraz siedzibą sądu ziemskiego. W 1433 roku Władysław Jagiełło nadał miastu przywilej na odbywanie corocznego jarmarku w dniu 1 sierpnia. Z kolei w 1489 roku Kazimierz Jagiellończyk nadał mieszczanom przywilej na drugi jarmark, który miał się odbywać corocznie 21 października.

 

Od 1485 roku w mieście funkcjonował szpital dla ubogich, a od 1556 roku działała sieć wodociągów, wykonana przez Tomasza z Bochni. Wówczas w mieście istaniała łaźnia, folusz (https://pl.wikipedia.org/wiki/Folusz_(budynek) oraz młyn nad Dunajcem.

 

Prężnie działające od XIV wieku królewskie miasto Czchów zaczęło podupadać przez złą gospodarkę dzierżawcy królewskiego Stanisława Bonera, kiedy wówczas zniszczeniu uległa zarówno łaźnia, folusz i młyn. Dodatkowo pomór panujący w latach 1652-1653 oraz najazd Szwedów i Węgrów w latach 1655-1657 doprowadziły do ruiny miasta. Wtedy prawdopodobnie też spalono zamek starosty czchowskiego i odtąd akta sądu ziemskiego przechowywano w kościele parafialnym. W tych czasach spłonęło wiele domów.

 

W niewoli austriackiej miasto pozostawało przez 146 lat, a w 1918 roku zostało włączone w organizm Polski przedwrześniowej. Po roku 1918, Czchów, na granicach terytorialnych, przy drodze prowadzącej w kierunku Brzeska i Nowego Sącza postawił stałe tablice głoszące: CZCHÓW WOLNE KRÓLEWSKIE MIASTO, nawiązując do wiekowych tradycji swej godności miasta, będącego pod szczególną opieką królów polskich.

 

Lata świetności ostatecznie zakończyły się dla Czchowa, kiedy to w 1928 roku stracił prawa miejskie. Dopiero w 1945 roku transport samochodowy i osobowy oraz regulacja dróg, ożywiły życie gospodarcze Czchowa. Dojazd do Brzeska, Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza był bardziej dostępny, niż przed wybuchem II Wojny Światowej. Taka sytuacja ułatwiła młodzieży kończenie szkół i uczelni wyższych w całej Polsce. W mieście powstała prężnie działająca grupa ludzi, patriotów, miłujących przeszłość i zachowanie od zapomnienia pomników wiekowej tradycji. Stąd do dnia dzisiejszego znamy losy naszej miejscowości.

 

 

Dodatkowo budowa zapory wodnej w latach 1936-1949 na granicy Czchowa i Będzieszyny podniosła rangę gminy, jako turystyczno-wypoczynkowej. Zbudowano gospodę przy Jeziorze Czchowskim, domki kempingowe,
ośrodki szkoleniowe; w rynku wybudowany nowy gmach dla siedziby
gminy; działalność rozpoczęły sklepy, utworzono filię szpitala z Brzeska
oraz poszerzono i wyasfaltowano szosy Czchów-Brzesko, Czchów-Nowy Sącz. To wszystko spowodowało, że Czchów po 72 latach ponownie otrzymał prawa miejskie w 2000 roku.

Zdjęcie: Anna Kornaś

 

 

W obecnych czasach, gmina Czchów, to prężnie działający organizm społeczny, w którym rozwija się przemysł, jednocześnie zachowując walory przyrodniczo-kulturowe. Turyści, zachwyceni pięknem otaczającej przyrody, zabytków i atrakcji turystycznych oraz dobrze prosperującą bazą noclegowo-gastronimiczną chętnie do nas wracają, zwłaszcza w okresie letnim.

Zdjęcie: Stanisław Kusiak


 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

                                                                                                                                                          Paulina Kumorek-Wiatr

 

 

4) Poznaj atrakcje turystyczne gminy Czchów!
 
Dzisiaj zapraszamy Was, drodzy wirtualni Wędrowcy do skorzystania z gminnych atrakcji. Gwarantujemy świetną zabawę nie tylko nad wodą, czy w zielonych pasmach, ale też zawitamy do sympatycznych alpak i nawet klubu muzycznego :-)

Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie

To idealne miejsce do wypoczynku dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać wakacyjny czas. Oferuje piaszczyste i kamienne plaże z pomostami, basen oraz wydzielone miejsca dla dzieci: płytkie zatoki i niskie baseny z fontannami.
Bogaty asortyment sprzętu wodnego (rowerki wodne, kajaki, łodzie, itp.) zapewni świetną zabawę podczas wypoczynku w słoneczne, letnie dni.
Kolejną atrakcją kąpieliska jest park linowy, z którym mogą zmierzyć się zarówno najmłodsi wczasowicze, jak i dorośli, którzy wybrali to miejsce na odpoczynek.
W tutejszych sezonowych barach serwowane są lody, napoje, przekąski dla dzieci oraz dania obiadowe; także bogata i zróżnicowana oferta noclegowa zachęca do pozostania w tym miejscu na dłużej.
Dodatkowo na terenie ogromnego obiektu znajduje się cyrkowy namiot, w którym najmłodsi mogą korzystać z dmuchanego zamku, basenu z kulkami, zjeżdżalni i trampoliny.


Dane kontaktowe:
Jurków (gmina Czchów), tel. 601 550 561, www.kapieliskochorwacja.pl
Zdjęcie: www.kapieliskochorwacja.pl

 

Miejski Park Zieleni i Wypoczynku GRODZISKO w Czchowie

To ogromny, piękny, zielony park, znajdujący się u podnóża Wzgórza Zamkowego. Wyposażony jest w ławeczki, altany z grillem oraz przestrzenny parking.
Rodziny spędzają tutaj miło czas, korzystając z placu zabaw przeznaczonego dla najmłodszych, w którym znajdują się huśtawki, zjeżdżalnie, mostki, balansujące belki, bujaki, pająki wspinaczkowe; a dla dorosłych przygotowane są szachy plenerowe, stoły do gry w tenisa, boisko do piłki plażowej oraz siłownia plenerowa.
Spokojna, cicha okolica, znajdująca się z dala od ulicznego zgiełku, zachęca do korzystania z atrakcji plenerowych na świeżym powietrzu wśród otaczającej przyrody. Z parku prowadzą ścieżki leśne do dziedzińca zamku oraz do Szlaku Militarno-Historycznego.

 

Dane kontaktowe:
Czchów, ul. Węgierska, tel. 14 68 43 188, e-mail: moksir@czchow.pl , cit@czchow.pl
www.czchow.pl , www.moksir.czchow.pl , www.facebook.com/MOKSiRCzchow
Zdjęcie: Joanna Dębiec

 

Zwiedzanie Zamku i Szlaku Militarno-Historycznego w Czchowie

Od 2000 roku zamek jest udostępniony do zwiedzania dla mieszkańców i turystów, którzy chętnie tutaj wracają. Dziedziniec zamku zwiedza się indywidualnie w każdy dzień tygodnia w okresie wiosenno-letnim i wczesno-jesiennym. Istnieje również zwiedzanie wnętrza baszty z przewodnikiem w określonych dniach i godzinach, o czym można dowiadywać się na bieżąco na stronach internetowych (www.moksir.czchow.pl , www.facebook.com/MOKSiRCzchow ), telefonicznie pod nr 14 68 43 188, e-mailowo: cit@czchow.pl , moksir@czchow.pl , a także osobiście w punktach turystycznych, znajdujących się w rynku czchowskim.
Wnętrze baszty, to gabloty z wystawą archeologiczną i makietą zamku oraz wejście krętymi schodami na wieżę widokową, z której rozpowszechnia się piękny widok na Dolinę Dunajca, miasteczko Czchów oraz pobliskie miejscowości.
Na dziedzińcu i wokół warowni, każdy miłośnik historii odnajdzie sprzęt wojenny z różnych okresów historycznych, który wchodzi w skład Szlaku Militarno-Historycznego. Szlak jest oznaczony mapkami i wyposażony w urządzenia militarne, które są w pełni opisane zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Po wzgórzu zamkowym prowadzą specjalnie przygotowane ścieżki kamienne, są miejsca na odpoczynek i kontemplację. Warto tutaj przyjść, zwiedzać, wyciszyć się i nabrać sił w otaczającym pięknie przyrody!

 

Dane kontaktowe:
Czchów, tel. 14 68 43 188, e-mail: cit@czchow.pl , moksir@czchow.pl
www.moksir.czchow.pl , www.facebook.com/MOKSiRCzchow
Zdjęcia: Stanisław Kusiak, Paulina Kumorek-Wiatr

 

Zapora wodna w Czchowie wraz z przystanią

Otaczająca przyroda jest tutaj magiczna, zwłaszcza w mglistych porankach, a także w  blasku południowego i zachodzącego słońca.
Zapora oprócz tego, że pełni ważną rolę chroniącą okoliczne miejscowości od powodzi oraz produkuje prąd, to również jest drogą łączącą Czchów z miejscowością Piaski-Drużków (należącą do gminy Czchów i jest jedyną miejscowością naszej gminy, która leży po prawej stronie Dunajca). I tutaj warto podkreślić, że Piaski-Drużków jest świetną propozycją dla aktywnych, zwłaszcza rowerzystów i spacerowiczów. Każdy rowerzysta korzystający ze ścieżek Velo Dunajec będzie zachwycony jadąc od Piaski-Drużkowa w kierunku Zakliczyna i dalej Tarnowa. A spacerowicze i grzybiarze mają do dyspozycji spore tereny leśne, obfitujące w owoce lasu.

 

Natomiast przystań wodna działa na Jeziorze Czchowskim i znajduje się tuż przy zaporze. Przystań jest czynna w okresie letnim i należy do pobliskiego komlepsku gastronomiczno-noclegowego "Łaziska". Oferuje zarówno bierny wypoczynek w blasku słońca, jak również atrakcje wodne takie jak rejs gondolą lub wypożyczanie sprzętu wodnego. Posiada punkt gastronomiczny, oferujący lody, napoje i przekąski. Jest tutaj również miejsce na kampery i biwakowanie. Dostępność przystani dla turystów jest uzależniona od warunków pogodowych, dlatego warto wcześniej skontaktować się z opiekunami obiektu.

 

Dane kontaktowe:
Czchów, ul Kolonia 4, tel. 723 110 110, e-mail: hotellaziska@gmail.com
www.hotellaziska.com.pl
Zdjęcia: Anna Kornaś, własność Hotelu Łaziska w Czchowie

 

Przeprawy promowe

To wyjątkowy środek transportu wodnego, który jest w obecnych czasach rzadko spotykany. Na trenie gminy Czchów działają dwa promy, jeden pływa po rzece Dunajec, wykorzystując prąd rzeczny i łączy Czchów z miejscowością Piaski-Drużków; drugi pływa po Jeziorze Czchowskim i łączy miejscowość Wytrzyszczka (należąca do gminy Czchów) z miejscowością Tropie (należącą do gminy Gródek nad Dunajcem).
Promy mieszczą po 3 samochody oraz pieszych. Są bezpłatne i czynne od 6:00 do 21:00, ale trzeba pamiętać, że prom w Wytrzyszczce nie kursuje od 12:00 do 13:00 ze względu na ładowanie akumulatorów.
Przeprawy promowe w naszej gminie znajdują się w poblizu DK-75 (Czchów-Nowy Sącz) i łatwo do nich dojechać, można pozostawić samochód na parkingu i przepłynąć pieszo w celach rekreacyjnych.
 

Zdjęcie: archiwum MOKSiR w Czchowie

 

Zwiedzanie zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce

Warto wybrać się tutaj w okresie letnim, ponieważ zamek jest udostępniony do zwiedzania w lipcu i sierpniu.
Dla wszystkich zwiedzających jest przygotowany, w pełni odrestaurowany zamek z miejscem widokowym na szczycie baszty czworobocznej. Po wewnątrzu prowadzą przewodnicy, opowiadając dzieje zamku. Dla wszystkich dostępna jest wystawa artystyczna, a także wyświetlany seans filmowy, przedstawiający historię zamku.
Wokół zamku prowadzi ścieżka stromymi schodkami pod taflę Jeziora Czchowskiego.

 

Dane kontaktowe:
Wytrzyszczka, tel 14 68 43 461,
www.facebook.com/ZamekTropsztyn
Zdjęcie: archiwum MOKSiR w Czchowie

 

Jaśkowy Sad

To prywatna posiadłość, której właściciele chętnie goszczą w swoich progach turystów podróżujących indywidualnie, rodzinnie i grupowo. W swej ofercie posiadają punkt gastronomiczny z własnymi wypiekami i napojami; oraz miejsce na wypoczynek i wyciszenie na łonie natury.
Centralnym miejsce Jaśkowego Sadu jest teren przeznaczony dla hodowlnych alpak. Zwierzątka są bardzo pozytywnie odbierane przez wszystkich turystów, którzy chętnie zapisują się na ich karmienie, głaskanie i przebywanie z nimi.
Jaśkowy Sad jest czynny w sezonie letnim, od pierwszych ciepłych dni.

 

Dane kontaktowe:
Czchów, ul. Dworska 11, tel. 606 700 638
www.facebook.com/JaskowySad/
Zdjęcie: www.facebook.com/JaskowySad/

 

Centrum Informacji Turystycznej w Czchowie oraz Punkt Obsługi Turystycznej w Czchowie

Są to miejsca, gdzie każdy podróżujący otrzyma pełną i fachową informację na temat atrakcji turystycznych gminy Czchów i pobliskich miejscowości.
Znajdują się tutaj foldery informacyjne i mapy, a także wyjątkowe gadżety związane z gminą Czchów, nawiązujące do zamkowych rekwizytów i nie tylko:) Każdy może tutaj zakupić m. in. rycerskie koszulki, miecze, hełmy, tarcze, wianki, a także kubki, długopisy, pocztówki, ołówki, kompasy, gry logiczne, układanki, minerały, biżuterię z kamienia, etc.
CIT jest czynny przez cały rok od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00, natomiast POT jest czynny w okresie letnim od maja do października codziennie (aktualna godzina otwarcia jest podana na stronach internetowych www.facebook.com/MOKSiRCzchow oraz www.moksir.czchow.pl ).

 

Dane kontaktowe:
Czchów, Rynek, tel. 14 68 43 188
www.moksir.czchow.pl , www.facebook.com/MOKSiRCzchow
Zdjęcia: Anna Kornaś, Paulina Kumorek-Wiatr

 

 

 

 

 

 

 

Klub muzyczny Space Club

Wszyscy, którzy uwielbiają taniec i rozrywkę powinni koniecznie wstąpić do miejscowego klubu muzycznego, który zaprasza do swojego nowoczesnego wnętrza. Na trzech poziomach w każdą sobotę rozbrzmiewają trzy gatunki muzyczne, a odważni mogą zaprezentować swoje umiejętności podczas karaoke.
Space Club dysponuje budynkiem mieszczącym ogromną ilość osób, a także odpowiednio dostosowanym parkingiem.

 

Dane kontaktowe:
Czchów, ul. Sądecka 7, tel. 662 230 826
www.spaceclub.tv , www.facebook.com/SpaceClubCzchow/
Zdjęcie: www.facebook.com/SpaceClubCzchow/

 

Obiekty rekreacyjno-sportowe w Czchowie

W naszej gminie jest wiele miejsc, gdzie można aktywnie spędzić czas. Proponujemy udział w licznych turniejach sportowych, organizowanych zarówno w Hali Sportowej jak również na Stadionie Miejskim w Czchowie. Każdy na Stadionie może pobiegać, zagrać w piłkę nożną i siatkową (również plażową) oraz tenisa ziemnego, a także wypoczywać w blasku słońca tuż nad rzeką Dunajec. Dodatkowo na Stadionie jest utworzona ścieżka rowerowa oraz odnowiony plac zabaw dla dzieci wraz z siłownią plenerową.

 

Dane kontaktowe:
Czchów, ul. Sądecka 187, tel. 14 68 43 188
www.moksir.czchow.pl , www.facebook.com/MOKSiRCzchow
Zdjęcie: archiwum MOKSiR w Czchowie (Wysoka Perspektywa)

                                                                                                                                                           Paulina Kumorek-Wiatr

5) Poznaj zabytkowy kościółek w Jurkowie

Zapraszamy Was, drodzy Turyści w pielgrzymkową, wirtualną podróż do miejscowości Jurków, należącej do gminy Czchów. To tutaj znajduje się zabytkowy kościółek, którego fundatorami była rodzina Wielogłowska herbu Stary Koń...

 

 

 

Drewniany kościółek został wybudowany w 1586 roku z budżetu fundacji Magdaleny Wielogłowskiej.

W prezbiterium modrzewiowego kościółka znajduje się gotycki tryptyk (co to jest tryptyk, już tłumaczymy:-) kliknij w link https://www.slownik.one//tryptyk ), którego pierwszy plan stanowi renesansowy obraz z wizerunkiem Chrystusa, niosącego krzyż. Skrzydła tryptyku przedstawiają wizerunki świętych: Katarzyny i Stanisława (awers) oraz Chrystusa Bolejącego i Matki Bożej Bolesnej (rewers). Kleczące postacie poniżej, to wizerunki fundatorów tryptyku: duchownego oraz rycerza herbu Gryf (https://bochenskiedzieje.pl/artykuly/rody-szlacheckie/148-pod-znakiem-gryfa).
Do nawy głównej dostawiono przedsionek dopiero w XX wieku.

Kościółek Przemienienia Pańskiego jest wpisany na listę Małopolskiego Szlaku Architektury Drewniej i jest usytuowany tuż przy rondzie w Jurkowie. Jest drewniany, o konstrukcji zrębowej, oszalowany, jednonawowy, z niewyodrębnionym prezbiterium, zamknięty trójbocznie. Wnętrze zostało nakryte stropem płaskim. Dach jest dwuspadowy, podbity gontem, z wieżyczką na sygnaturkę.

W miejscowości Jurków w średniowieczu rozpoczynał się powiatowy odcinek szlaku kupieckiego, tzw. Traktu Węgierskiego, prowadzącego do Sącza i dalej na Węgry. Szlakiem podróżowali kupcy, podróżnicy, rzemielśnicy, zmierzający przez Jurków, kłaniając się Najświętszej Panience w tutejszym kościółku.

Z tego powodu budowa kościółka w pobliżu ruchliwego Traktu była w pełni uzasadniona, ponieważ zdobywał dochody nie tylko z fundacji okolicznej szlachty, ale także od będących tutaj przejazdem podróżnych, a tych zwłaszcza w XVII wieku nie brakowało.

Ciekawostką jest, że miejscowość Jurków do 1979 roku należała do parafii Czchów, mimo że mieszkańcy posiadali tutaj swój kościółek.

Zdjęcia: archiwum MOKSiR w Czchowie

 

                                                                                                                                                     Paulina Kumorek-Wiatr


Kalendarz wydarzeń
<< Marzec 2023 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031