Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

UWAGA!!! WAŻNA INFORMACJA!!!
2020-04-21

 

Z przyjemnością informujemy, że od 20 kwietnia 2020 roku dziedziniec zamku w Czchowie jest otwarty do zwiedzania przez całą dobę.


Od 3 maja 2020 r. w niedziele i święta z wieży zamkowej w Czchowie o godzinie 12:00 rozbrzmiewać będzie czchowski hejnał.
2020-04-30
Dzięki zaangażowaniu, odwadze i sile wspaniałych trębaczy – Stanisławowi Piotrowskiemu, Józefowi Kozdrojowi i Andrzejowi Szląskiemu, z wieży zamkowej w Czchowie usłyszymy hejnał i pieśni Maryjne.


Ważne informacje dla zwiedzających!
2019-11-15

Od 15 listopada 2019 r. do 15 marca 2020r. Zamek w Czchowie jest otwarty od godz. 9:00 do godz. 16:00.

Serdecznie zapraszamy!


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Relacja z XVIII Baszta Jazz Festivalu w Czchowie

2017-07-10

       W 2000 roku dyrektor OPG Agnieszka Karecka wraz z niezastąpionym Jackiem Mazurem (dyrektorem artystycznym festiwalu) i wspaniałymi społecznikami, miłośnikami jazzu Jerzym Pawlakiem i Janem Walugą podjęła się organizacji odrębnego festiwalu jazzowego. I tak przez 18.lat – Baszta Jazz Festival w Czchowie trwa i ma się dobrze, a nawet świetnie! A to dzięki wielu osobom!!! Gdy popatrzymy zupełnie z boku na całą machinę, która napędza nasze działania to zobaczymy wspaniałą grupę osób, która dzielnie pokonuje trudności, aby każdego roku początkiem lipca w Czchowie królował jazz. To wszystko naprawdę kosztuje wiele pracy i wysiłku, a po za tym większość tych działań wcale nie wpisuje się w „żaden etat”. Zespół do pracy mamy naprawdę wyjątkowy, nawzajem słuchając siebie dostrzegamy, co musimy poprawić, co zmienić, w którym kierunku iść? Nasz wspaniały dyrektor artystyczny Jacek Mazur czuwa nad treścią artystyczną festiwalu. Zawsze robi to z odpowiednim wyprzedzeniem i największą starannością. Pracuje z sercem i pasją, którą dzieli się wokoło. Przez kilka miesięcy dzieje się wiele. Wspólnie z Państwem Marią i Zbigniewem Rabiasz ustalamy najmniejsze szczegóły. Wokół nas zawsze jest wiele pozytywnie nastawionych ludzi i razem, podkreślam jeszcze raz razem, staramy się sprostać wymaganiom. Choć jak to się mówi nie wszystkim „dogodzimy” to i tak, uważam, że nie ma co narzekać, chyba tylko na pogodę, która i tak trzeba przyznać jest dla nas łaskawa. W tym roku w piątek troszkę pokropiło; w sobotę było słońce, burza, rzęsisty deszcz i przede wszystkim wspaniała publiczność!; a w niedzielę pogoda typowo plażowa.

Powracając do publiczności to należy powiedzieć, że jest ona naprawdę wspaniała. Niezwykle wrażliwa i nieoceniona! Serdecznie dziękujemy wszystkim za chęć bycia z nami i uczestniczenia w wielu towarzyszących imprezach. Spotkaliśmy się z Państwa życzliwością, słowami otuchy – gdy „grzmiało”, podziękowaniami za wspaniałą imprezę. To naprawdę buduje i napędza do dalszej pracy. Jeszcze raz Wam dziękujemy!!!

Dodatkowo niesamowitym zastrzykiem zarówno energii jak i finansowym była informacja o dofinansowaniu festiwalu przez Narodowe Centrum Kultury. W marcu tego roku napisaliśmy projekt (MOKSIR), który zakwalifikował się do dofinansowania, wśród naprawdę wielu wniosków. Jesteśmy z tego faktu niezwykle szczęśliwi i tak jak wielokrotnie podczas festiwalu konferansjer powtarzał, mówimy, że w tym roku XVIII Baszta Jazz Festival w Czchowie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2017”. Jest to dla nas – organizatorów ogromnym wyróżnieniem i niezwykle ważną pomocą. Serdecznie dziękujemy.

Wracając do organizatorów to głównym organizatorem festiwalu jest Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie, który wraz z dyrektorem artystycznym Jackiem Mazurem i partnerami wydarzenia jakimi są: Urząd Miejski w Czchowie, Starostwo Powiatowe w Brzesku, Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Firma Handlowo-Usługowa Rabek, dbają aby festiwal był realizowany na jak najwyższym poziomie.

Nad 18. edycją festiwalu honorowy patronat objęli: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Potępa – Starosta Brzeski oraz Marek Chudoba – Burmistrz Czchowa. Wśród mediów, które wspierał festiwal były media lokalne i regionalne: TVP3 Kraków, RDN Małopolska, Jazz Forum, Pozytywny Portal Informacyjny Polska jest Piękna, Czas Czchowa oraz Informator Brzeski.

Wśród przyjaciół festiwalu jest wielu wyjątkowych ludzi i instytucji. Bez wątpienia od samego początku wspierani jesteśmy przez czchowski samorząd oraz niezawodnych i drogich nam sponsorów. Niezwykle ważnym partnerem i sponsorem jest Państwo Maria i Zbigniew Rabiasz. Wśród osób, które wsparły nasze przedsięwzięcie finansowo lub rzeczowo są: Wojciech Dzikowski  z Tarnowa, Alicja i Andrzej Kocoń - Gospodarstwo Ogrodnicze, Ewa i Mieczysław Sumek - Gospodarstwo Ogrodnicze,

Alicja i Kazimierz Malik - Gospodarstwo Ogrodnicze, Krystyna i Dariusz Drożdż - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DARMED, Eugeniusz Cieśla - Zakład Urządzeń Mechanicznych ZUMEC, Piotr Musiał - Zakład Betoniarski JURBET z Jurkowa, Zajazd ZAGŁOBA z Jurkowa, Bożena i Leszek Szot - PPUH SZOT z Jurkowa, Maria i Władysław Osada – „Osada-Eko-Pol”, Orlen Południe S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków Oddział w Czchowie, Małgorzata i Józef Góral - Przedsiębiorstwo GóralMet z Czchowa, Firma Produkcyjno Handlowo Usługowa Sara, Tadeusz Sacha - Firma Transportowa DREW TRANS z Jurkowa, Dorota i Jan Antosz - Duet i PRO-LIMPEZA z Jurkowa, Renata i Tadeusz Uryga – Firma Uryga z Wojakowej, Maria i Tadeusz Cetnarowscy, Bogdan Wrona - Hurtownia Wramex z Jurkowa. Nasz festiwal wsparli również finansowo sponsorzy, którzy chcą pozostać anonimowi. Wszystkich Państwa zapewniamy o naszej ogromnej wdzięczności i serdecznie dziękujemy.

Jaki był ten festiwal? … Na pewno wyjątkowy!

W piątek rozpoczęliśmy wielkie święto muzyki jazzowej w Czchowie. Dźwięki starego, dobrego jazzu zabrzmiały w Oranżerii Hotelu Łaziska. Piątkowy koncert rozpoczął „PKS TRIO” z Myszkowa. Zespół powstał niespełna  6. lat temu z inicjatywy Sebastiana Rucińskiego, któremu w piątek towarzyszyli na perkusji Przemysław Smaczny, a na basie Kosma Kalamarz, nieco później do tria dołączyła Anna Andrzejewska o niesamowitym głosie. Jej CV zawiera mnóstwo nagród głównych w ważnych konkursach jazzowych.  Kolejny zespół był niespodzianką specjalnie przygotowaną przez Jacka Mazura to „SINGIN’ BIRDS” z Warszawy. Koncert miał niepowtarzalny charakter i brzmienie, a precyzja i profesjonalizm muzyków w połączeniu z rewelacyjnie współbrzmiącymi głosami trzech wokalistek tylko podgrzewała atmosferę. Jako trzeci wystąpił „BOBA JAZZ BAND” z Krakowa. W jego wykonaniu usłyszeliśmy swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci. A potem jam session, gdzie młodzi muzycy i u boku doświadczonych kolegów wspólnie improwizowali niemalże do białego rana.

W głównym dniu festiwalu – w sobotę 8 lipca 2017 r. realizowanych było wiele interesujących przedsięwzięć kulturalnych. Tuż po godzinie 15-tej z Jurkowskiej Chorwacji wyruszyła platforma z fanami na pokładzie. Na rynku w Czchowie dołączyli do niej członkowie zespołu Dixie Tigers Band z Wrocławia. Jazz na platformie był niezwykły zarówno dzięki doborowi prezentowanych utworów jak i wyglądu pasażerów platformy. Było wesoło, kolorowo i przede wszystkim muzycznie, a to wszystko było tylko zapowiedzią tego co miało się wydarzyć nieco później.

O godzinie 17–tej rozpoczęły się przesłuchania uczestników Konkursu dla instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych „O Złotą Basztę”. Konkurs nie tylko propaguje jazz, ale stwarza możliwość prezentacji artystycznego dorobku młodym muzykom. W tym roku do konkursu zgłosiło się czterech instrumentalistów: Marcin Pater - wibrafon, Paweł Południak - trąbka, Jakub Kotowicz - wibrafon, Bartłomiej Noszka – saksofon tenorowy i Marcin Konieczkowicz - saksofon. Panowie wystąpili przed Jury w składzie: przewodniczący Marek Michalak oraz członkowie: Roman Bartnicki, Wojciech Groborz i Kazimierz Partyka, prezentując wybrany przez siebie utwór. Jury potwierdziło bardzo wysoki poziom artystyczny konkursu i wyraziło nadzieję, że ta wspaniała idea będzie realizowana w przyszłości. Szczególną uwagę Jurorów zwrócił Marcin Pater, który na wibrafonie wykonał „A Night in Tunisia”, a później już jako Laureat „Złotej Baszty” ponownie wystąpił, z tym, że na scenie głównej. II miejsce ex aequo zajęli Bartłomiej Noszka i Marcin Konieczkowicz (saksofoniści), natomiast III miejsce Jakub Kotowicz (wibrafon). Gratulujemy laureatom sukcesu, który tak naprawdę zawdzięczają sobie.

Kolejnym elementem festiwalu była „Wystawa fotograficzna – Jazz na fotografii” – czchowski festiwal to muzyka, ludzie i miejsca, które na przestrzeni lat zostały uwiecznione na tysiącach fotografii. W tym roku jazz w Czchowie widziany w obiektywie Joanny Dębiec, Jerzego Wojakiewicza i Piotra Góryjowskiego możemy zobaczyć na wystawie w sali kina Baszta. Wystawę można oglądać do końca sierpnia - zapraszamy.   

Oficjalne otwarcie festiwalu ze względu na ulewę i burzę, która rozszalała się nad rynkiem zostało nieco opóźnione, ale tuż po 19-tej udało się zrealizować kolejne punkty programu. I tak na scenie pojawił się przewodniczący Jury Konkursowego Marek Michalak, aby dokonać dekoracji laureatów. 

Sobotni maraton jazzowy rozpoczął zaprzyjaźniony z festiwalem tarnowski zespół „LELIWA JAZZ BAND”. Zespół mający bogatą historię i wiele osiągnięć na swoim koncie. Tworzą go niezwykle sympatyczni ludzie, ludzie z pasją, a ich koncerty niejednokrotnie zachwycają co nóż nowymi projektami.

Kolejny zespół „SINGIN’ BIRDS” z Warszawy, który w piątek zaprezentował sporą dawkę swoich możliwości, w sobotę urzekł publiczność. W zespole widać tą niezwykłą radość, a także łatwość zabawy muzyką. Zaskakiwali brzmieniem mieszając nowe ze starym, przenosili do wytwornych czasów swinga. Zapewne „SINGIN’ BIRDS” pozostawił w Czchowie coś niepowtarzalnego.

W tym niesamowitym rytmie pozostawaliśmy nadal. Wszyscy muzycy i publiczność na czele z Jackiem Mazurem, w stylowych nakryciach głowy ruszyli spod sceny ulicami starego Czchowa swingowym krokiem. Jedną z inicjatorów kolorowej parady jest Teresa Horzymek, którą serdecznie pozdrawiamy.

Koncert JBBO z okazji 55-lecia istnienia zespołu to kolejny wyczekiwany punkt programu. Myślę, że wszyscy znają ich doskonale, w tym roku to dwudziesty ich koncert w Czchowie. Po raz pierwszy wystąpili na Dniach Czchowa w 1998 na scenie obok Urzędu wówczas Gminy, potem w 1999, a 2000 roku już na I Baszta Jazz Festivalu. Ich muzyka jest rozpoznawalna od pierwszych taktów. Zespół koncertował z wieloma znanymi muzykami światowej sceny jazzowej, wystąpił na wielu znaczących festiwalach jazzowych, a przede wszystkim tworzą go wspaniali muzycy, których kocha bezgranicznie publiczność. W tym roku w Czchowie wystąpił ze Stanleyem Breckenridgem (znanym nam z poprzednich edycji) oraz wspaniałą wokalistką Danutą Błażejczyk i muzykiem grającym na harmonijce ustnej Marcinem Dyjakiem. Koncert Gwiazd  zapowiedział Jacek Mazur klarnecista, saksofonista i wokalista zespołu. Przez ponad godzinę byliśmy światkami niesamowitego wydarzenia, wspaniałe brzmienia, owacje, muzyka pogodna i dostarczająca tyle radości. Zapewne ten koncert przejdzie do historii jako ważne wydarzenie podczas BJF.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy w zamyśle założycieli festiwalu była pomoc w pozyskaniu środków na odbudowę baszty. Kontynuując to zadanie po występie gwiazdy nastał czas na aukcje. Niesamowite jest to, że  publiczność sama reaguje spontanicznie i nawet tuż przed koncertem daruje swoje prace, wartościowe pamiątki. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom: Agnieszce Kareckiej, Joannie Pasiece, Agacie Rościecha-Kanownik, Teresie Turek, Patrycji Janickiej- Raciborskiej, Teresie Horzymek, Barbarze Pasiece, Marcie Gurgul, Marcie Duda, Dorocie Mikulec, Bernadetcie Krakowskiej, Małgorzacie Noga, Julii Mogilskiej, Zofii Jeneralskiej, Milenie Soleckiej, Partycji Brzęk, Irenie Emilewicz, Piotrowi Góryjowskiemu, Romanowi Bartnickiemu i Janowi Dworak. Państwa wrażliwość jest dla nas bezcenna.

„REVIVAL SWING BAND PRAGUE” z Pragi to kolejny zespół, który wystąpił na koncercie galowym. Wielbiciele jazzu tradycyjnego mieli możliwość posłuchać zachwycających evergreenów z repertuaru Duke'a Ellingtona, Count Basie, Louisa Armstronga, George'a Gershwina i wielu innych gwiazd jazzu.

Sobotnią noc na Rynku zakończył koncert „DIXIE TIGERS BAND” z Wrocławia, który dał się nam poznać nieco wcześniej na „Platformie”, jako sympatyczny i pełen entuzjazmu zespół. Swym repertuarem nawiązywał do nowoorleańskich tradycji dixielandowych, a stylizowany ubiór tylko dopełnił sobotnie show.

Kto tylko zechciał mógł uczestniczyć w jam session w Hotelu Łaziska, który trwał do samego rana.

Niedziela to „Jazz nad jeziorem”. W trzecim dniu festiwalu na scenie na plaży i na łodziach na jeziorze rozbrzmiewał jazz. Tym razem na scenie na plaży jako pierwszy wystąpił „DIXIE TIGERS BAND”, a ich dixielandowy styl idealnie wkomponował się w panujący klimat. Słońce, woda i niesamowita muzyka zgromadziła liczną publiczność, która z zachwytem oklaskiwała również następny zespół  „REVIVAL SWING BAND PRAGUE” z Czech. Na festiwalu wystąpił także „R.B.DIXIE BAND” z Tarnowa, w składzie instrumentalnym wykonał typową muzykę Nowoorleańską. Kolejny zespół dixielandowy „BLUES FELLOWS FRIENDS” wykonał bardzo ciekawy program estradowy. W ich repertuarze znalazły się projekty inspirowane bluesem, polskie standardy oraz jazzowe opracowania muzyki z filmów i bajek dla dzieci.

W między czasie po Jeziorze Czchowskim odbywały się rejsy z muzyką na „żywo”. Nie ukrywamy - ta atrakcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Niejednokrotnie trzeba było odejść „z kwitkiem” bo  łódź pasażerami wypełniona była po brzegi. Muzycy, koncertujący na scenie na plaży, przesiadali się na łodzie i nadal wykonywali piękne standardy jazzowe tym razem na jeziorze.  

Tuż po 18-tej finałowe jam session zakończyło XVIII Baszta Jazz Festival.

Powtarzając się, zapytam – jaki był tegoroczny festiwal? Trudno oceniać własną pracę, ale z Państwa słów, rozmów telefonicznych, e-maili czy polubieni na facebooku wynika, że piękny i to niesamowicie cieszy! Zapewne otrzymane dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Interwencje – 2017 podniosło prestiż wydarzenia, a nazwa programu idealnie wpisuje się w nasze działania.    Właściwie wszystkie cele jakie chcieliśmy osiągnąć zostały osiągnięte. Baszta Jazz Festival jest wyjątkowym wydarzeniem o wysokiej randze artystycznej i odgrywa ważną rolę wśród imprez realizowanych na południu, a może i w całej Polsce. Stwarza warunki do udziału w kulturze w regionie, gdzie liczba instytucji kultury jest niewielka, a tym samym wyrównuje szanse w dostępie do kultury, osobom mieszkającym w małych miasteczkach i wsiach. W ramach festiwalu poprzez realizację ciekawych inicjatyw kulturalnych zaangażowaliśmy lokalną i nie tylko lokalną społeczność. Dowodem tego jest zaangażowanie środowisk artystycznych i przekazanie prac przez uznawanych artystów na aukcję, udział w paradzie z wykorzystaniem własnoręcznie przygotowanych nakryć głowy czy strojów, a także przekazanie zdjęć przez fotografów i realizacja wystawy. Jesteśmy pewni, że poprzez te działania i wiele innych realizowanych podczas festiwalu ponad trzy tysiące osób, które zgromadziło wydarzenie, aktywnie, a zarazem twórczo, spędziło czas korzystając z uroku niewielkiego miasteczka Czchowa, który od lat promuje jazz, jako jedną z ciekawszych odmian muzyki.

Jeszcze raz dziękujemy za wszystko! Mamy nadzieję, że XVIII Baszta Jazz Festival na długo pozostanie w Państwa pamięci.

Zobacz zdjęcia

Do zobaczenia za rok.

 

Elżbieta Ogiela

Dyrektor MOKSiRu

 

Fot. Paulina Kumorek

Kalendarz wydarzeń
<< Sierpień 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31