Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Półkolonia - ostatnie wolne miejsca
2021-07-19


Wieczór z poezją połączony z promocją tomiku wierszy pt. „Moje Dylematy” Katarzyny Cetnarowskiej
2021-07-15


A już w sierpniu...
2021-06-29


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Podsumowanie Baszta Jazz Festivalu

2014-07-14

Można wiele mówić o tegorocznym Baszta Jazz Festivalu. Ale najważniejsze jest to, że były to  trzy najbardziej wyjątkowe, jazzowe dni w Czchowie, które długo będziemy pamiętać! SZCZĘŚCIE, SUKCES – po prostu SUPER!!! Zdało się słyszeć od publiczności. Na domiar tego nawet pogoda była łaskawa, i w sobotę tuż przed rozpoczęciem galowego koncertu deszcz przestał padać, a wieczorem nie tylko na scenie, ale też i niebie zajaśniały gwiazdy. Czy trzeba czegoś więcej? Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!!!

Ale zacznijmy od początku.

Głównym pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festivalu jest czchowianin, wspaniały muzyk Jacek Mazur, który w tym roku obchodzi podwójny jubileusz – 40 lat swojej pracy twórczej, a także jubileusz 15 –lecia dyrektorowania Baszta Jazz Festivalowi. Z tej miłej okazji Burmistrz Czchowa Marek Chudoba i Dyrektor MOKSiRu Elżbieta Ogiela uhonorowali Jubilata, wręczając symbol Czchowa – Basztę, namalowaną na płótnie przez Halinę Zapart, oraz okolicznościowy dyplom i nagrodę. Drogi Jacku jesteśmy Tobie niezmiernie wdzięczni za wytrwałość w propagowaniu jazzu tradycyjnego i za zaangażowanie w realizację Czchowskiego Baszta Jazz Festivalu. Gratulując dotychczasowych osiągnięć, życzymy wszelkiej pomyślności w dalszej pracy twórczej oraz wielu sukcesów estradowych.

Wracając do organizatorów to nimi są Burmistrz Czchowa oraz Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie.

Ogromną pomoc przy realizacji Festivalu  zawsze okazują nam Państwo Maria i Zbigniew Rabiaszowie. Możemy na Nich liczyć w drobnych sprawach, jak i poważnych dotyczących np. noclegów dla artystów czy rejsów stateczkami po jeziorze. Bardzo serdecznie dziękujemy za każde wsparcie.

Być może nie każdy zauważa, ale gdzieś pomiędzy sceną i kinem „krążą” pracownicy MOKSiRu.  Tutaj pozwolę sobie na ukłony w ich kierunku. Od lat niewielka grupa bo 3-osobowa, zasilana w dni festivalowe przez kolejne 3 osoby, bez reszty angażuje się we wszystkie działania związane z BJF.

Powracając do współorganizatorów przedsięwzięcia to niezmiennie od kilku lat są nimi:

Starostwo Powiatowe w Brzesku oraz Związek Artystów I Wykonawców STOART z Warszawy.

Patronują nam również ważne osobistości:

Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Potępa – Starosta Brzeski, Henryk Słomka-Narożański  – zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa i Marek Chudoba – Burmistrz Czchowa.

 „Opiekę medialną” nad Festvalem sprawują media lokalne i regionalne: TVP Kraków S.A., RDN Małopolska, Jazz Forum, Czas Czchowa, Oficjalny Serwis Internetowy Miasta i Gminy Czchów, Pozytywny Portal Informacyjny Polska jest piękna, Informator Brzeski.

To niecodzienne i barwne wydarzenie wspierane jest przez wiele instytucji i wielu wyjątkowych ludzi.

Oczywiście od samego początku wspierani jesteśmy przez czchowski samorząd oraz niezawodnych i drogich nam sponsorów.

Sponsorem strategicznym tegorocznej edycji był: Carlsberg Polska Sp. zoo, Firma Usługowo Handlowa Rabek  oraz Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa Sara.

Baszta Jazz Festival szczodro wspierają sponsorzy: Państwo Krystyna i Dariusz Drożdż, Twój Optyk Tarnów, Państwo Alicja i Andrzej Kocoń  (Gospodarstwo Ogrodnicze), Państwo   Ewa i Mieczysław Sumek  (Gospodarstwo Ogrodnicze), Państwo Alicja i Kazimierz Malik  (Gospodarstwo Ogrodnicze),  

Firma Remontowo Budowlana STAN BUD – Stanisław Stawarski, Stacja Paliw PETROL w Jurkowie  - Marian Jastrzębski, Jan Krawczyk i Jerzy Marecik, Zakład Betoniarski w Jurkowie „JURBET  - Piotr Musiał, Zakład Urządzeń Mechanicznych ZUMEC - Eugeniusz Cieśla, Przedsiębiorstwo „GóralMet” z Czchowa - Małgorzata i Józef Góral, Firma Transportowa DREW TRANS z Jurkowa - Tadeusz Sacha, Zajazd Zagłoba z Jurkowa – Andrzej Musiał i Mateusz Musiał, Zakład Mechaniki Pojazdowej z Czchowa - Roman Orłowicz, Hurtownia Kwiatów HORZYMEK, PRO LIMPEZA Chemia Profesjonalna -  Jan Antosz, MALBUS - Marek Malinowski, PHUP Uryga Tadeusz, Państwo Maria i Tadeusz Cetnarowscy, PPUH "SZOT" - Bożena i Leszek SZOT, Usługi Przewozowe  Krzysztof Olchawa,  Hurtownia WRAMEX z Jurkowa  - Zofia i Henryk Wrona, Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa BAKUTIL z Brzeska – Łukasz Baniak. Nasz festiwal wsparli również finansowo sponsorzy, którzy chcą pozostać anonimowi.

Podziękowania kierujemy również do osób, które zajęły się przygotowaniem posiłków dla muzyków, obsługi technicznej, oraz gości. Około 200 osób smakowało w pysznych potrawach, ciastach i regionalnych produktach. Za pracę oraz ufundowanie posiłków dziękujemy Państwu Marii i Zbigniewowi Rabiaszom, Panu Andrzejowi Musiałowi, Panu Mateuszowi Musiałowi, Panu Mieszko Musiałowi, Pani Krystynie Krzan i Paniom z KGW w Biskupicach, Pani Bernadecie Krakowskiej i Paniom z KGW ze Złotej.

O wszystkich pamiętamy i serdecznie dziękujemy. Dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe. 

Przez lata towarzyszyli nam wspaniali ludzie, niestety, niektórych nie ma już wśród nas, dzisiaj należy im się wspomnienie. Mamy nadzieję, że gdzieś tam z góry patrzą na nas: Jerzy Pawlak,  Wojciech Kubiczek  i Tadeusz Kozdrój.

Ten wyjątkowy Festival, na który przyjeżdżają fani, prawie z całego świata istnieje dzięki wszystkim tym cudownym  osobom.

A przy tym, to właśnie tutaj, w Czchowie można pokochać jazz …

I tak, jak zazwyczaj Festival rozpoczęliśmy w piątek 11 lipca 2014 r. W Oranżerii Hotelu Łaziska odbyły się koncerty: SWING WORKSHOP WOJTKA KAMIŃSKIEGO,SHAPE INTERNATIONAL BAND, SOUTH SILESIAN BRASS BAND oraz PILSNER JAZZ BAND. A po nich do „białego ranka” – jam session.

W sobotę 12 lipca od rana, w strugach deszczu trwały przygotowania do galowego koncertu. Było różnie, ale niezmiennie towarzyszył nam deszcz. O 17-tej „Ktoś tam u góry” postanowił, że nie może nas zawieść i przestało padać aby na Rynku w Czchowie mógł zakrólować jazz w całej swej okazałości.

O 19-tej rozpoczął się Galowy Koncert. Publiczność bawiła się i tańczyła przy najpiękniejszych standardach jazzowych, które wykonali: LELIWA JAZZ BAND, SHAPE INTERNATIONAL BAND, FIVE O'CLOCK ORCHESTRA, VISTULA RIVER BRASS BAND, STORYVILLE JAZZ BAND  i oczywiście JAZZ BAND BALL ORCHESTRA  z Jackiem Mazurem oraz Stanleyem Breckenridge z USA - gościem specjalnym, wspaniałym wokalistą jazzowym. Oczywiście w trakcie sobotniego wieczoru towarzyszyła nam  parada nowoorleańska, aukcja prac artystycznych oraz konkurs dla instrumentalistów i wokalistów jazzowych. Do konkursu o Złotą Basztę zgłosiło się pięciu uczestników, spośród których Jury w składzie przewodniczący Marek Michalak, członkowie: Roman Bartnicki, Janusz Sołtysik i Tadeusz Ehrhardt –Orgielewski, postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody za zajęcie II miejsca – Dominice Rusinowskiej oraz Jarosławowi Kaczmarczykowi, a III nagroda przypadła Elżbiecie Głowackiej.

Tradycyjnie podczas Baszta Jazz Festivalu odbyła się aukcja prac artystycznych na rzecz Czchowskiej Baszty. W tym roku „cegiełkę” do odbudowy czchowskiego zamku dołożyli artyści: Patrycja Janicka Raciborska, Agata Rościecha Kanownik, Joanna Pasieka,  Agnieszka Karecka i Barbara Maj. Drogie PANIE jesteśmy Wam niezmiernie wdzięczni, że jesteście, wspieracie i pomagacie realizować szczytne cele. Aukcję prowadził Marcin Walkowicz, i również dzięki jego staraniu udało się nam zlicytować pięć prac na łączną kwotę 2300 zł. Podziękowania kierujemy do wszystkich osób biorących udział w licytacji, jednocześnie zapewniając, że zakupione prace są wyjątkowymi dziełami.

Po koncercie na Rynku spotkaliśmy się w gościnnych progach Hotelu Łaziska na jam session.

Niedzielne koncerty połączone z rejsem stateczkami po jeziorze, dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Słońce, woda i jazz – królowały na Przystani Łaziska w Czchowie. W tym dniu na plaży koncerty wykonali: SAXPASJA, BIG BAND z Rożnowa, PILSNER JAZZ BAND, SHAPE INTERNATIONAL BAND oraz BEALE STREET BAND KRAKÓW.

Na końcu relacji nastał czas aby opowiedzieć o niecodziennych i wyjątkowych gościach, którzy pojawili się na Festivalu. A mianowicie na zaproszenie władz samorządowych Czchowa oraz dzięki zaangażowaniu pułkownika Jerzego Jankowskiego, na tegorocznym Baszta Jazz Festivalu gościliśmy oficjalnego muzycznego przedstawiciela Paktu Północnoatlantyckiego - zespół SHAPE International Band. Zespół SHAPE International Band – na co dzień funkcjonuje w miejscowości Mons w Belgii, przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie (SHAPE), jest oficjalnym przedstawicielem muzycznym Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Początki zespołu sięgają jesieni 1983 roku. Dziś, w skład SHAPE International Band wchodzi 15 zawodowych muzyków z różnych krajów sojuszniczych. Obecnie zespołem kieruje sierżant armii USA Thomas Mactaggart. Zespół podczas Festivalu wykonał trzy wyjątkowe koncerty. W piątek w Oranżerii Hotelu Łaziska wystąpił w dwóch (mniejszych) formacjach, natomiast w sobotę na Rynku w Czchowie zaprezentował się w pełnym składzie, do którego dołączyli kpr. Jacek Owsianka (saksofon tenorowy) oraz plut. Robert Zug (puzon) z Orkiestry Wojskowej w Bytomiu. Poranek jazzowy na Przystani Łaziska w Czchowie dostarczył wszystkim wspaniałych wrażeń. Kolejny koncert zespołu SHAPE International Band został zapamiętany jako doskonałe, muzyczne show. Organizacyjnie za pobyt Orkiestry NATO w Czchowie był odpowiedzialny Jarosław Gurgul Sekretarz Gminy przy współpracy z dyrektorem MOKSiRu. Dodatkowo wsparcia udzielili nam Karolina Nieć (tłumacz) oraz Krzysztof Olchawa (transport). Należy także podkreślić, że w różnych sytuacjach wspierani byliśmy przez mieszkańców gminy i sponsorów. Ponadto dzięki uprzejmości Jacka Mazura, Macieja Mazura, Tolka Lisieckiego, Jerzego Kudymy, Wojciecha Hili, Andrzeja Jurczyka, Kazimierza Wojnickiego oraz kontrabasistów występujących podczas Festivalu udało nam się zabezpieczyć wyposażenie i instrumenty niezbędne do wykonania koncertów. Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc.

Mamy nadzieję, że pobyt w Czchowie 11, 12 i 13 lipca 2014 roku wywarł na wszystkich wspaniałe wrażenia, a XV jubileuszowa edycja festiwalu spełniła oczekiwania i zostanie zapamiętana jako ta wyjątkowa. A już dziś ośmielę się zaprosić wszystkich do Czchowa na przyszły rok, na kolejne mamy nadzieję wyjątkowe dni z muzyką jazzową, bo tylko u nas można poznać i pokochać jazz!

 

W imieniu organizatorów

Elżbieta Ogiela

Dyrektor

Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie

Kalendarz wydarzeń
<< Sierpień 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031