Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

KONKURS "POLSKA SMAKUJE NA BOŻE NARODZENIE"
2020-11-25

Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Krakowie serdecznie zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich z terenu województwa małopolskiego do wzięcia udziłu w konkursie "Polska smakuje na Boże Narodzenie".


Nabór do Piasta - trwa!
2020-09-11

Jeśli Twoja pasją jest piłka nozna - przyjdź do nas!


Od 3 maja 2020 r. w niedziele i święta z wieży zamkowej w Czchowie o godzinie 12:00 rozbrzmiewać będzie czchowski hejnał.
2020-04-30
Dzięki zaangażowaniu, odwadze i sile wspaniałych trębaczy – Stanisławowi Piotrowskiemu, Józefowi Kozdrojowi i Andrzejowi Szląskiemu, z wieży zamkowej w Czchowie usłyszymy hejnał i pieśni Maryjne.


Ważne informacje dla zwiedzających!
2019-11-15

Od 15 listopada 2019 r. do 15 marca 2020r. Zamek w Czchowie jest otwarty od godz. 9:00 do godz. 16:00.

Serdecznie zapraszamy!


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


Poznaj Kościół pw. Narodzenia NMP w Czchowie

2020-04-20


Pierwszą czchowską świątynie wzniesiono w pierwszej połowie XII wieku i należała do Benedyktynów tynieckich. Ówczesny kościół w całości murowany, zbudowano w stylu romańskim, a jego fundatorem był pawdopodobnie Kazimierz Sprawiedliwy. Do dziś pozostały nieliczne relikty, m. in. dwie rzeźby kamienne, w tym lew romański, znajdujący się obecnie u stóp figury św. Floriana w rynku czchowskim.


 

Do budowy obecnej świątyni wykorzystano kamienie z dawnego kościoła romańskiego, budując z nich, m. in. gotyckie podpory. Jest to kościół orientowany, tzn. usytuowany na wschód. Wzniesiony został na planie podłużnym, z szeroką, prostokątną nawą i węższym prezbiterium.

Zdjęcie: Anna Kornaś

 

 

 

 

W prezbiterium znajdują się: gotyckie malowidła ścienne z XIV wieku, sklepienie krzyżowo-żebrowe wraz ze wspornikami sklepiennymi w kształcie maszkaronów.
Dwa z nich maja ludzkie twarze, które wyrażają różnego rodzaju grymasy. Przed ołtarzem stoi gotycka chrzcielnica z 1506r., w kształcie kielicha, z drewnianą późniejszą przykrywą.

Zdjęcie: Joanna Dębiec

 

 

 

 

 

 

 

Na granicy prezbiterium i nawy umieszczone są dwa renesansowe nagrobki.
Po lewej stronie znajduje się nagrobek Kaspra Wielogłowskiego, wykonany z czerwonego marmuru i piaskowca. Powyżej nagrobka umieszczono
marmurową tablicę z napisem w języku staropolskim. Tekst uchodzi za najstarszy znany wiersz nagrobny w języku polskim. Pomnik wykonał prawdopodobnie w drugiej połowie XVI wieku słynny mediolański rzeźbiarz Hieronim Canavesi. Drugi pomnik nagrobny Magdaleny z Koczmerowskich Wielogłowskiej wykonany został w całości z piaskowca. Datowany jest na XVI wiek. Wielogłowscy herbu Stary Koń byli dziedzicami Jurkowa oraz części Drużkowa i przeznaczali znaczne sumy pieniężne na kościół.

Zdjęcie: Joanna Dębiec 

W nawie umieszczona jest barokowa ambona z XVIII wieku i dwa boczne
ołtarze z XX wieku, wykonane w stylu tyrolskim. W jednym (z lewej strony) jest rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w drugim (z prawej strony) rzeźba Matki Boskiej Bolesnej Pieta, wykonana przez anonimowego artystę w XV wieku.

Zdjęcie: Joanna Dębiec


 

 

 

 

 

W XVIII wieku bryłę kościelną rozbudowano o kaplice boczne. Do czasów współczesnych zachowała się kaplica od strony północnej, pw. św. Józefa, która ma wyraźny styl barokowy i nakryta jest kopułą. Znajduje się tutaj obraz Madonny z Dzieciątkiem, datowany na XVII wiek i wzorowany na ikonie Matki Boskiej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Kaplica boczna, południowa dziś nie istnieje, ale jest po niej ślad w postaci zamurowanej arkady.

 

W kruchcie kościoła znajduje się sklepienie krzyżowe ze zwornikiem, na którym jest pieczęć w formie kościoła z wieżyczką. Przy ścianie znajduje się kropielnica z XVI wieku, a na ścianie Krucyfiks z XVII wieku.

Do kościoła prowadzą wejścia, otoczone gotyckimi portalami. Od strony południowej kościoła (na zewnątrz) są drzwi, wiodące do bocznej kaplicy, pochodzące prawdopodobnie z czchowskiego zamku. Wykonane są z żelaznej, kutej blachy, jednoskrzydłowe, podzielone na kwadratowe pola za pomocą listew przybitych gwoździami o rozetowych główkach. Dodatkowo we wschodnią ścianę prezbiterium (na zewnątrz) wmurowano fragmenty gzymsu romańskiego.

 

Kościół w Czchowie jest najstarszym i najlepiej zachowanym zabytkiem architektury sakralnej. Jego walory historyczne i artystyczne podnosi zachowana do dziś gotycka polichromia ścienna (freski), należąca do nastarszych i najcenniejszych zabytków dawnego malarstwa w Polsce.

Zdjęcie: Anna Kornaś

 

Ciekawostka:

Najstarsza dekoracja ścienna (freski) w tej świątyni pochodzi z XIV wieku i powstawała dwuetapowo. Fundatorem był rycerz Andrzej z Czchowa. Malowidła należą do niewielkiej grupy zachowanych w Małopolsce XIV-wiecznych dekoracji malarskich związanych z architekturą sakralną.

Freski przedstawiają wątki odzwierciedlające wydarzenia religijno-polityczne o znaczeniu ogólnoeuropejskim.

Zdjęcie: Joanna Dębiec

 

Paulina Kumorek-Wiatr

Kalendarz wydarzeń
<< Grudzień 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031