Miejski Ośrodek
Kultury Sportu i Rekreacji
w Czchowie

Polecane wydarzenia

Ważne informacje dla zwiedzających!
2019-11-15

Od 15 listopada 2019 r. do 15 marca 2020r. Zamek w Czchowie jest otwarty od godz. 9:00 do godz. 16:00.

Serdecznie zapraszamy!


Turystyka Pielgrzymkowa w gminie Czchów
2016-06-14
Bogato zdobione kościoły w gminie Czchów stanowią atrakcyjną perełkę dla miłośników turystyki pielgrzymkowej. Zapraszamy do zwiedzania!


Ważne informacje tele-adersowe dla TURYSTY
2016-06-14

Informacje / Information / Touristen Auskunft


Tak wiele do odkrycia - Zaprasza Gmina Czchów
2016-06-14

Gmina Czchów – idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!


"OD SZCZYTU DO SZCZYTU" - Odwiedź 45 miejsc i odkryj nieznane...
2015-11-30
Mateusz i Angelika - aktywni i kreatywni pasjonaci górskich wędrówek ruszają z nową akcją w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Projekt "od Szczytu do Szczytu" zakłada, odwiedzenie przez turystów 45 najatrakcyjniejszych wzniesień i szczytów w siedmiu gminach: Iwkowej, Łososinie Dolnej, Laskowej, Czchowie, Lipnicy Murowanej, Gródku nad Dunajcem i Korzennej.


„Czchów – średniowieczne inspiracje”

2019-05-28

 

Przez dwa dni – 18  i 19 maja 2019 roku Czchów miasteczko położone na południu Powiatu Brzeskiego odwiedziło ponad 2000 osób. W tym czasie odbywała się jedna z najważniejszych imprez turystycznych w Małopolsce – Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, w ramach których mieszkańcy gminy i powiatu oraz turyści mogli bezpłatnie zwiedzić najpiękniejsze zabytki m.in. Czchowa (kościół pw. NNMP oraz zamek).

Wykorzystując sytuację, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej zaprosiło mieszkańców oraz turystów do udziału w projekcie „Czchów – średniowieczne inspiracje”. Wydarzenie było bardzo dobrą promocją zarówno Gminy Czchów jak i Powiatu Brzeskiego oraz zapewniło ciekawy sposób spędzenia czasu wolnego. Środki finansowe na realizacje tego zadania pochodziły z budżetu Powiatu Brzeskiego i Gminy Czchów.  

Wśród wielu imponujących atrakcji jakie dostarczyli przewodnicy i pracownicy Małopolskiego Instytutu Kultury, Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie oraz Urzędu Miejskiego w Czchowie była specjalna oferta przygotowana przez Stowarzyszenie. Przez dwa dni 18 i 19 maja (w sobotę i niedzielę) w godzinach od 10:00 do 18:00 na Rynku w Czchowie podczas jarmarku lokalni wytwórcy: osoby indywidualne, artyści, Koła Gospodyń, gospodarstwa rolne i firmy, prezentowali (z możliwością zakupu) swoje wyroby m.in. ceramikę artystyczną, ręcznie szyte maskotki, szkatułki, wianki, ozdoby świąteczne, lalki ze sznurka sizalowego, pudełeczka na biżuterię, zakładki do książek, kosmetyki, wyroby wykonane na szydełku, rzeźby, obrazy, koszyki, deski, biżuterię, tkaniny, a także produkty spożywcze: domowe ciasteczka i ciasto, pierogi z kapusty, żurek, sery żółte, feta, twarogowe, mleko, jogurty, kaszę, i wiele innych.

W ramach projektu odbyły się pokazy i widowiska średniowieczne.

W sobotę 18 maja  na Rynku w Czchowie Sądeckie Rycerstwo Zakonu Księżnej Kingi wprowadziło nas w atmosferę średniowiecza. Stanowisko łucznicze i  kusznicze, obozowisko rycerskie ze zbrojami i rynsztunkiem do przymierzania, punca mincerska ze starosądecką monetą średniowieczną, zabawy plebejskie to tylko niektóre atrakcje jakie zapewnili nam rycerze w zbrojach z mieczami i ich damy serca w pięknych sukniach. O godzinie 15:00 przenieśliśmy się na dziedziniec zamkowym, gdzie odbył się pokaz walki na miecze z opowieścią  pt. „O Staropolskim Rycerstwie – scena rodzajowa”. Było bardzo groźnie, a wystrzały z „broni średniowiecznej” podkreślały hardość walczących rycerzy.

Kolejną atrakcją był występ (tym razem na rynku) młodziutkiego zespołu „Dobrze zgrani”, którego członków łączy nie tylko pasja do muzyki, ale także przyjaźń. Dziewczęta zaprezentowały się znakomicie. Wielkie brawa!

Niedziela była równie wspaniała. Artyści z Teatru Tańca nie tylko Dworskiego „Belriguardo” zaprosili na spotkanie z tańcem, muzyką, historią, teatrem, a także historyczną żonglerką flagami. Swoimi występami wprowadzili nas w atmosferę uczt, balów i zabaw. Zaprosili również publiczność do nauki tańca, która przyniosła bardzo szybko efekty. Dzieci, panie i panowie fenomenalnie zapamiętywali kroki i pięknie tańczyli! Oprócz tańca przybliżyli wszelkie inne zwyczaje związane z kulturą dworską. W ich wykonaniu odbył się pokaz historycznej żonglerki flagami (w tym pokaz z nauką publiczności) oraz historyczny pokaz mody z komentarzem. Natomiast na dziedzińcu zamkowym zespół „Belriguardo” wykonał autorskie widowisko taneczne pt. „Niepokoje średniowiecza”, podczas którego widzowie mieli możliwość uczestniczenia i obserwowania „żywej historii”. Tancerze przywołali atmosferę dworskiej miłości, zazdrości owianej średniowiecznym niepokojem. Występ obfitował w taniec, muzykę i staropolskie słowo. A walka kochanków o względy wybranki zakończyła się śmiercią jednego z nich.  

Całość uzupełniały dodatkowe wydarzenia takie jak: Orszak dworzan przygotowany przez Klub Seniora „Nasza Chata”, warsztaty ceramiczne i szycia maskotek dla dzieci i dorosłych,  pokaz przędzenia wełny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w przedsięwzięciu. Szczególne podziękowania kierujemy do Starosty Brzeskiego Andrzeja Potępy oraz Burmistrza Czchowa Marka Chudoby za udzieloną pomoc finansową.

 

Elżbieta Ogiela

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Czchowskiej

Kalendarz wydarzeń
<< Czerwiec 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930